KAM NA VÝLET: Národní dům v Prostějově

prostejov

prostejovJednou z nejvýznamnějších českých secesních památek se může pyšnit hanácké město Prostějov. Národní dům byl postaven v roce 1907 dle návrhu architekta Jana Kotěry.

Komplex, který na sebe upoutá pozornost řidičů přijíždějících do Prostějova, obsahuje divadelní sál, přednáškový sál, kavárnu, restauraci, vinárnu a různé salónky. Na jeho výzdobě se podíleli nejnadanější představitelé české moderny. Budova je dokonce vyhlášena národní kulturní památkou, místní však chtěli, aby byla zapsaná na seznamu UNESCO. To se dosud nepodařilo, ale co není, může být.

Nutno dodat, že budova by možná nestála nebýt manželů Vojáčkových, kteří na stavbu přispěli celkem 150 000 zlatých. Mimochodem, Karel Vojáček, původně lékárník, byl prvním českým starostou města.

Národní dům byl postaven právě díky snaze českého vedení města mít důstojný stánek pro kulturní a společenskou činnost. Tento účel budova dodnes plní, navzdory tomu, že ji nacisté znehodnotili. Za druhé světové války byla odstraněna většina secesních prvků – štuková výzdoba, mosazná svítidla, vitráže, osvětlovací kandelábry. Komunisté pro změnu do vestibulu přidali bystu Klementa Gottwalda.

Budova Národního domu bývá někdy nesprávně nazývána jako „divadlo“, nesmíme však zapomenou právě na zmíněné spolkové prostory – třeba na nádhernou secesní kavárnu či sklepní vinárnu. V létě je oblíbená zahradní restaurace, kde každý prázdninový pátek hraje živá hudba.

Za rok se v Národním domě uskuteční necelé tři stovky kulturních akcí, jsou to zejména divadelní představení a koncerty, do Prostějova jezdí soubory z celé republiky. Pro pravidelné diváky nabízí Městské divadlo předplatné.

Po revoluci se budova dočkala oprav, které byly ukončeny v roce 2007, na oslavu sta let od dokončení stavby. Zároveň byla vydána publikace mapující historie této kulturní památky, je k dostání v regionálním infocentru za padesátikorunu.

Podobné položky