Amerika

truck2

truck2Amerika se skládá ze tři částí, kterými je Severní Amerika, Střední Amerika a poslední částí je Jižní Amerika. Oproti Střední Americe je Severní a Jižní Amerika považována za dva samostatné kontinenty. Z pohledu geomorfologie se blíže jedná o souvislou pevninskou masu, jež se nachází na třech litosférických deskách. Amerika jako celek, leží na všech polokoulí, ať to je západní, jižní i severní. Kryštof Kolumbus spatřil poprvé Ameriku v roce 1492, kdy připlul k břehu tohoto krásného světadílu. Není ale vůbec pochyb o tom, že na půdu vstoupili už mnohem dříve Vikingové a to dokonce i o mnoho stovek let dříve.

Severní, Střední a Jižní Amerika je od sebe rozdělená Tehuantepecký, neboli také lidově řečeno Panamskou šíji. Oceány omývají celou Ameriku, ze západního pobřeží můžeme vidět Tichý oceán, na straně východní Atlantický oceán a na severu světadílu je spatřen severní ledový oceán. Amerika je pokrývána z 8,3 povrchu Země (28,4% pevniny) a žije v ní okolo 14 % lidské populace, což je zhruba přes 900 milionů.

Proč vlastně Amerika

Po objevení Ameriky Kolumbem, byl tento světadíl pojmenovaný pod názvem Nový svět. Název, který je používán v dnešní době je odvozen od jména italského obchodníka a mořeplavce Ameriga Vespucciho, který se na své loďce v roce 1499 a 1502 vydal objet Jižní Ameriku podél pobřeží. V roce 1507 byla vydána německým kartografem mapa světa, na které byl kontinent pojmenovaný podle Vespucciho jména (Amerika). Mnoho lidi v té době protestovalo proti Vespuccimu a obviňovali jej, že si chce kus slávy ulomit přes Kolumbem pro sebe.

Amerika v číslech

  • Rozloha: 42 549 000 km²
  • Nejvyšší bod: Aconcagua (6960 km²)
  • Nejdelší řeka: Amazonka (7025 km²)
  • Největší jezero: Hořejší (82 100 km²)
  • Počet obyvatel: téměř 1 miliarda (2008)
  • Největší ostrov: Grónsko (2 166 086 km²)
  • Největší stát: Kanada (9 984 670 km²)

Viz také: www.turboexpert24.com.

Podobné položky

Road Snow Cleaner

Brigády PrahaBrigády Praha

Praha je hlavní a největším městem České republiky a od toho se také odvíjí počet pracovních míst a brigád. Pochopitelně zde žije opravdu velké množství lidí bez práce, ale také